Kácení sadů, ukončování chovů hospodářských zvířat, zadlužování, propouštění zaměstnanců na venkově, krachy zemědělských podniků. Neustálé snižování soběstačnosti České republiky v produkci potravin a ohrožování potravinové bezpečnosti. České zemědělství je na kolenou, a i po mnoha jednáních a faktech, která zemědělci vládě představili nedošlo k zásadnímu posunu. Vláda takto nadále hazarduje s budoucností českých potravin a tímto i budoucností nás všech!
Vše, na co zemědělci v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali se stalo nebo se stále děje. Česká vláda stále nechce přijmout, že je stav zemědělství velmi vážný a vyhlídky pro jeho budoucnost špatné.
Základní důvody pro současné protesty:
- Nesplnění slibů vlády daných už v roce 2022 (např. o slevách na sociálním pojištění pro zemědělce – slib daný ministrem Mariánem Jurečkou v roce 2022)
- Chybějící podpora vlády v aktuálních náročných ekonomických podmínkách (například nízké ceny komodit na úrovni 80. a 90. let minulého století, náklad mnohonásobně vyšší, vysoké nároky na splnění podmínek pro dotace, chybějící dotační podpora – krácení dotací, zavádění dalších plateb – např. zavedení daně z nemovitosti nově i na zemědělskou půdu, danění evropských dotací. Dále chybějící ochota vlády zavést krizovou podporu zemědělců z českého státního rozpočtu)
- Neochota vlády výrazně zastupovat zájmy českých zemědělců v orgánech EU a nesoulad v postupu různých ministerstev (například, zatímco Ministerstvo zemědělství chce působit proti bezcelním dovozům z Ukrajiny, které narušují trh se zemědělskými komoditami v Česku a celé EU, Ministerstvo průmyslu a obchodu se vyslovilo pro pokračování dohody s Ukrajinou o bezcelním obchodu).
Základní požadavky zemědělců vůči vládě jsou:
- Splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově, která nám byl dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na které se shodla vládní koalice v roce 2022 (sleva na sociálním pojištění).
- Splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, která nám byla dána vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 je dále kráceny na 2,5 mld. Kč.
- Nedanění evropských dotací a vrácení daň z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023
- Aktivně v EU řešit přebytek základních komodit, především obilovin a olejnin – omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z EU a větší spotřebou v OZE. (Ministr zemědělství sliboval, že bude v EU řešit přebytek obilovin na trhu. Následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu hlasovala, aby byl prodloužen bezcelních dovoz z Ukrajiny o další rok.)
- Zajistit krizový balíček na rok 2024, buď v režii EU nebo financován z českého státního rozpočtu. Vyplatit krizovou finanční podporu co nejdříve.